AlergicznieBramki SMSPorady prawne
Sprawdź profil alergicznie.pl na facebooku

NIETOLERANCJA POKARMOWA I HIPERWENTYLACJA

NIETOLERANCJA POKARMOWA I HIPERWENTYLACJA

Zjawisko hiperwentylacji często towarzyszy nadwrażliwości na substancje chemiczne i składniki żywieniowe, a także może pojawić się w sytuacjach stresowych, lękowych , czy zagrożenia życia. To bardzo ciekawe zjawisko, jednak jego objawy mogą wzmagać napięcie nerwowe w organizmie rodząc strach, a tym samym zwiększać jeszcze bardziej nasilenie samej hiperwentylacji. Dolegliwość ta  związana jest z głębokim oddychaniem.

NA CZYM POLEGA?

W czasie procesu oddychania do naszego organizmu wprowadzany jest tlen, a wydychany dwutlenek węgla. W trakcie tzw. normalnego oddychania, utrzymywana jest równowaga pomiędzy poziomem pobieranego tlenu, a wydychanego Co2. Jednak nasz organizm dzięki zapasowej pojemności płuc przygotowany jest na sytuacje, gdy okoliczności np. szybkie wejście po schodach, dźwignięcie ciężaru zmusza nas do szybszego oddychania lub brania głębszych oddechów, a więc zaczerpnięcia większej ilości tlenu.

Są osoby, które z różnych powodów mniej lub bardziej zależnych od swojej woli, szybciej oddychają, a więc nadmiernie wentylują swoje płuca. Poziom dwutlenku węgla w krwi takich osób spada niekiedy poniżej normy i zasadniczo zmienia pH krwi (kwasowość-zasadowość), a to z kolei powoduje powstawanie wielu objawów psychicznych i fizycznych.

Upatruje się w niej przyczynę wielu niejasnych objawów.OBJAWY HIPERWENTYLACJI

Mogą pojawić się na skutek zjedzenia dużej ilości nietolerowanej żywności, po kontakcie z substancjami chemicznymi lub jako jedna z konsekwencji spożycia uczulających składników pokarmowych.

Osoba cierpiąca na tę chorobę okresowo odczuwa uczucie chłodu lub pocenia się, nagłe wypieki, zmęczenie, niekiedy stwierdza się u niej omdlenia. Chorzy opisują niejednokrotnie mrowienie i drętwienie języka, a także kończyn dolnych i górnych. Pacjenci skarżą się na  uczucie nagłej utraty siły, drgania i bóle mięśni, kurcze.

Mają trudności z przełykaniem , uczucie ucisku w gardle,  opuchnięcia w okolicy żuchwy, czasami skarżą się na zachrypnięty głos. Towarzyszy im dzwonienie w uszach, zawroty głowy, nadmierną wrażliwość na hałas i jaskrawe światło, niekiedy podwójne lub zamazane widzenie.

Oprócz tych wymienionych, lekarze specjaliści wyodrębniają objawy wskazywane przez pacjentów, a wzbudzające zazwyczaj ich największy niepokój potęgujący tym samym całe zjawisko np. bóle w klatce piersiowej, zaburzenie rytmu serca, napięcie i brak tchu, uczucie suchości w gardle i napady kaszlu. Czasami zwiastunami hiperwentylacji są częste ziewanie lub wzdychanie. Również układ trawienny reaguje nietypowymi objawami takimi jak: bóle brzucha, biegunka, wzdęcia, odbijanie się, uczucie ucisku w tzw. dołku.

Ale chyba najgorsze w tym wszystkim są napady paniki, strach, lęk, obawa przed nagłą śmiercią, pojawiające się w chwili wystąpienia objawów opisanych wyżej. Powstaje „błędne koło”. Strach przed klasówką powoduje przyspieszony oddech, w następstwie pojawiają się niektóre z wymienionych wyżej objawów, chory boi się jeszcze bardziej, gdyż zdaje sobie sprawę, że coś mu się dzieje, wpada w panikę, oddycha jeszcze szybciej i głębiej, tym samym wzmagając kolejne objawy.

Hiperwentylacja objawiać się może także bólami głowy, częstymi migrenami, osłabieniem pamięci, depresją, zawrotami głowy, atakami nagłej paniki, zmiennością nastrojów, napięciem nerwowym. Chory nie tylko ma  utrudnione codzienne funkcjonowanie, ale również spokojny sen, który często przerywany jest żywymi, powodującymi lęk, snami.

[ad#ad-4]

TEST  PAPIEROWEJ KOPERTY

Jeśli ktoś czytając wymienione wyżej objawy charakterystyczne dla hiperwentylacji uzna, że wiele z nich okresami u niego występuje, a chory obawia się powiedzieć o nich lekarzowi lub uznaje je za przejaw innej choroby, „domowym sposobem” może sprawdzić czy choruje na tę chorobę , czy też nie.

Test jest prosty. W porze dnia kiedy objawy są najbardziej nasilone, trzeba wziąć papierową kopertę średniej wielkości, przyłożyć ją do ust i nosa, szczelnie docisnąć do twarzy i oddychać powietrzem zmagazynowanym w kopercie, przez kilka minut. Dwutlenek węgla zmagazynowany w kopercie w wyniku wykonania kilku oddechów, wraz z wdychanym powietrzem dotrze do krwi, powodując  poprawę samopoczucia i stopniowe zanikanie niepokojących objawów. Nastąpi to wówczas, gdy rzeczywiście przyczyną złego samopoczucia jest hiperwentylacja.

Zazwyczaj u osób , które już raz zareagowały objawami chorobowymi na konkretny pokarm, pojawia się strach przed ponownym jego spożyciem i obawa przed ewentualnymi konsekwencjami. Strach, lęk, zdenerwowanie powodują przyspieszenie oddychania, mogą więc być powodem pojawienia się hiperwentylacji.

JAK JĄ LECZYĆ?

Najwięcej zależy od samego chorego. Czasami przyczyną dolegliwości jest dieta. Eliminacja szkodliwego składnika pokarmowego powoduje ustąpienie wszelkich dolegliwości. Jednak nie zawsze. Wydaje się, że największe pole do popisu w tej dziedzinie mają fizjoterapeuci uczący wykonywania prawidłowego oddechu i psychoterapeuci, wskazujący jak opanowywać lęk i bronić się przed stresem, jak panować nad emocjami i chronić się przed czynnikami mającymi negatywny wpływ na nasze samopoczucie.

Autor: alergicznie.pl