AlergicznieBramki SMSPorady prawne
Sprawdź profil alergicznie.pl na facebooku

NADWRAŻLIWOŚĆ NA SŁOŃCE – wiosenne wysypki

NADWRAŻLIWOŚĆ NA SŁOŃCE – wiosenne wysypki

Światło słoneczne , to promieniowanie elektromagnetyczne, które można porównać do promieni Roentgena, jednak o znacznie mniejszej sile. Jedną z części składowych tej energii jest promieniowanie ultrafioletowe, popularnie zwane UV. Wyodrębnić można trzy jego rodzaje, różniące się od siebie długością fali:UVA – promieniowanie ultrafioletowe A

UVA ma zdolność przenikania do skóry właściwej, a więc bardzo głęboko, niszcząc i uszkadzając włókna elastyny i kolagenu.

EFEKTY NEGATYWNEGO DZIAŁANIA

UVB – promieniowanie ultrafioletowe BUVB jest powodem poważnych uszkodzeń skóry, gdyż oddziałuje na DNA, zawartych w komórkach skóry. Jest powodem oparzeń skóry, powodując zwiększanie wolnych rodników, osłabia naturalne reakcje obronne skóry.UVC – promieniowanie ultrafioletowe C ma największą energię ![ad#ad-2]To, że dociera do nas obecnie ich niewielka ilość zawdzięczamy istnieniu warstwy ozonowej, jednak wraz z coraz bardziej realnym zagrożeniem jej uszkodzenia, wzrasta zagrożenie skutkami działania UVC. Jeśli dziury ozonowe będą się powiększać, działanie tych promieni wzmocni się, wzmagając ich szkodliwy charakter. [ad#ad-3]Korzyści , jakie daje nam słońce. Pobyt na słońcu umożliwia syntezę witaminy D, która jest rozpuszczalna w tłuszczu (więcej na ten temat w następnym numerze czasopisma), a jest niezbędna dla budowania silnych, zdrowych kości. Od lat wiadomo, że zapobiega krzywicy u dzieci oraz zmiękczenia kości u ludzi starszych, przeciwdziała także osteoporozie. Pamiętać jednak należy, że takie korzyści osiągamy wówczas, gdy systematycznie, ale na krótko przebywamy na słońcu, nie chodzi tu o całodniowe wylegiwanie się na plaży. Opalenizna bardzo ładnie wygląda, jednak skóra opalona , to skóra uszkodzona. Niestety ! Promieniowanie ultrafioletowe wysyłane przez słońce jest przyczyną nieodwracalnych zmian jakie w niej zachodzą pod ich wpływem, a więc wiotczenia skóry, a w niektórych, niestety bardzo częstych w ostatnich latach przypadkach, także raka skóry. Opalenizna nie jest niczym innym, jak naturalną obrona organizmu przez promieniami słonecznymi, światło słoneczne pobudza w organizmie melanocyty, do produkcji melaniny i to właśnie ona nadaje skórze opalony charakter. Co prawda, opalenizna ma to do siebie, że szybko znika, jednak skutki intensywnego opalania mogą ujawnić się dopiero po wielu latach. Niektóre z nich mogą być nieodwracalne. Zbyt często i zbyt intensywnie opalana skóra jest zniszczona, twarda, czasami miejscowo zaczerwieniona, a przede wszystkim wysuszona. Silne nasłonecznienie jest powodem powstawania telangiektazji, tak określane jest zjawisko pojawiania się na skórze rozszerzonych ,drobnych naczyń krwionośnych. Na szkodliwe działanie promieni słonecznych narażone są przede wszystkim dzieci. Ich skóra jest bardzo delikatna, młoda, mniej odporna na działanie szkodliwych czynników, zatem bardzo często i bardzo szybko może ulec oparzeniom. Ostatnie badania medyczne wskazują na to, że oparzenia słoneczne przebyte w dzieciństwie mogą spowodować trwałe uszkodzenia skóry, łącznie z nowotworem. Dlatego dzieci do 6 miesiąca życia nie powinny przebywać bezpośrednio „na słońcu” lecz w cieniu. Dzieci starsze muszą bezwzględnie być smarowane specjalnymi preparatami ochronnymi, tym częściej, im dłużej przebywają w wodzie. Dziecko w szczególnie słoneczne dni powinno mieć na sobie lekką koszulkę i obowiązkowo nakrycie głowy, należy podawać mu dużo wody do picia (najzdrowsza jest woda), aby zapobiec odwodnieniu.

OPARZENIE SŁONECZNE

[ad#ad-3]To opóźniona reakcja na promieniowanie ultrafioletowe. Pod wpływem słońca ulegają rozszerzeniu naczynia krwionośne, skóra zaczyna być czerwona, pojawia się stan zapalny, a komórki skóry wydzielają substancje chemiczne, które zapobiegają uszkodzeniu skóry. Zaczerwienienie pojawia się po dwóch do sześciu godzin po przekroczeniu bezpiecznej dla organizmu dawki UV. Może ono trwać nawet do 7 dni, zewnętrznie po 2-3 dniach skóra zazwyczaj brązowieje. Po kilku dniach zauważa się, łuszczenie drobnych, martwych komórek naskórka. Oparzona skóra jest opuchnięta, bardzo wrażliwa, po upływie 12 do 24 godzin mogą pojawić się na niej pęcherze. W przypadkach ciężkich u poparzonego mogą wystąpić objawy udaru słonecznego tj. gorączka, dreszcze , wymioty.JAK SOBIE RADZIĆ ....

JAK BEPIECZNIE KORZYSTAĆ ZE SŁOŃCA?

Należy:UWAGA!^Niektóre preparaty z filtrem UV powodują reakcje alergiczne ! ^ Wiosenne słońce jest silne, może powodować zmiany skórne, niektórzy już teraz odczuwają je na skórze. Radzę w takich sytuacjach przeanalizować rodzaje kosmetyków jakie używamy, a także perfum. Składniki kosmetyków przy kontakcie z promieniami słońca mogą powodować fotoalergie. ^ jeszcze tego nie czujemy, ale już w powietrzu znajdują się pyłki roślin wczesnowiosennych . Także one w połączeniu z promieniami słonecznymi mogą wywoływać na skórze odkrytej pojawianie się zmian skórnych (czerwone, liszajowate plamy), ^ nałożenie podwójnej warstwy kremu z filtrem UV numer np. 15 nie zapewnia ochrony równej kremowi z numerem filtra 30 ! TO WARTO WIEDZIEĆ.... [ad#ad-1]Czynnikiem , który należy wziąć pod uwagę przy wyborze środka ochronnego przed słońcem jest współczynnik SFP – Sun Protection Factor. Określa on czas bezpiecznego przebywania na słońcu. Jeśli po 10 minutach przebywania na słońcu, czujemy ,że zaczyna ono nas opalać , to powinniśmy zastosować krem z filtrem o numerze np. 8 wówczas wydłużymy czas „bezpiecznego” opalania do 80 minut. Do dyspozycji mamy obecnie kremy z filtrami od numeru 4 do 30 , a nawet niekiedy nawet wyżej. Zasada jest jedna- im skóra jest delikatniejsza i wrażliwsza na promienie słoneczne tym wyższy powinien być numer filtra UV. Produkty ochronne z filtrem powyżej 30, powinien do użycia zalecić lekarz. Preparaty te bardzo często powodują reakcje alergiczne.NADWRAŻLIWOŚĆ NA SŁOŃCEWystępuje wówczas, gdy organizm nieprawidłowo reaguje na słońce np. pojawianiem się wysypki zawsze wtedy, skóra wystawiona jest na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Na skórze pojawiają się pęcherzyki, jest ona zaczerwieniona, swędzi, a niekiedy także łuszczy się.

Pokrzywka słoneczna

Pojawia się wtedy, gdy  system odpornościowy organizmu, reaguje na promienie słoneczne nieprawidłowo. Wysypka ma postać bąbli, pojawia się przy każdorazowym wyjściu na słońce, a znika po kilku lub kilkunastu godzinach. Wysypka wielopostaciowa Mogą pojawić się swędzące pęcherzyki, czerwone, swędzące plamki lub wysypka podobna do potówki. Częściej występuje u kobiet. Przypomina reakcje alergiczne na słońce. Zmiany skórne mogą utrzymać się przez kilka dni.

UWAGA!

Nadwrażliwość na słońce mogą powodować leki , antybiotyki, leki moczopędne (stosowane w nadciśnieniu), leki przeciwzapalne. Również substancje chemiczne będące częścią składową kosmetyków, przede wszystkim perfum i kremów z filtrem.GDY SKÓRA NADMIERNIE SIĘ POCI....To powstaje potówka, wysypka, która rozwija się w wysokiej temperaturze i przy dużej wilgotności powietrza. Jej powodem jest obrzmienie i zaczopowanie gruczołów potowych. [ad#ad-1]W wysokiej temperaturze rozszerzeniu ulegają naczynia krwionośne znajdujące się w skórze, tkanki stają się obrzmiałe, następuje przekrwienie skóry , którego konsekwencja jest zablokowanie porów. Pot, stale wytwarzany, nie ma ujścia, zatem gromadzi się pod skórą w postaci drobnych pęcherzyków. Skóra jest zaczerwieniona, obrzmiała, bolesna i co najbardziej istotne, przeraźliwie swędząca ! Swędzenie znika w momencie, gdy rozdrapane zostają pęcherzyki, jednak wówczas pojawia się bardzo bolesne pieczenie miejsca, tworzy się ranka, a przy bardziej rozległej potówce może dojść do nadkażenia skóry. To bardzo bolesna dolegliwość ! Potówka powstaje w miejscach, gdzie pot nie może swobodnie parować ze skóry, a więc: -          pod pachami, -          w pachwinach, -          w pasie, -          w zgięciach łokci, -          pod kolanami, -          na stopach, -          na głowie, -          na klatce piersiowej, -          u kobiet, pod biustem, Nie ma skutecznego leku na potówki, zapobiec ich powstawaniu może jedynie lekkie, przewiewne ubranie, chłodny prysznic, przebywanie w chłodnych pomieszczeniach. Ulgę mogą przynieść długie, letnie kąpiele lub leki antyhistamionwe. Wiosenne słońce sprawić może problemy ze skórą, ale też wielu alergików na przełomie stycznia i lutego ma poważne problemy z oczami, których powodem jest alergiczne, wiosenne zapalenie spojówek.

Autor: alergicznie.pl