AlergicznieBramki SMSPorady prawne
Sprawdź profil alergicznie.pl na facebooku

KOMARY , OWADY BŁONKOSKRZYDŁE i alergia

KOMARY , OWADY BŁONKOSKRZYDŁE i alergia

Dawniej uważano, że tylko w okresie deszczowej pogody i na terenach podmokłych komary dają się najbardziej we znaki. Tymczasem ostatnie dni, pogody suchej, upalnej i słonecznej sprawiają, że kąszą one ze szczególnym okrucieństwem. Reakcje alergiczne na te ukąszenia są nie tylko silnie swędzące, puchną i bolą, ale co najgorsze utrzymują się na skórze przez kilka, a nawet kilkanaście dni. Zresztą nie tylko te spowodowane ukąszeniami komarów lecz także bardzo złośliwych i uporczywych czarnych maleńkich muszek, czy popularnie zwanych „ślepców”. W okresie urlopów mamy większą okazję przebywania w rejonach w których , aż roi się od wszelkiego rodzaju owadów, a pogoda jedynie sprzyja ich natarczywości.

Co robić?

Jedni proponują regularne picie wapna musującego, przyjmowanie codziennej dawki witaminy B6, której zapach odstrasza komary lub smarowanie zranionej skóry maściami z dodatkiem środków przeciwświądowych, łagodzących odczyny zapalne.

A jeśli to nie skutkuje?

Z pewnością nie radzimy stosowania bardzo popularnych urządzeń przeciw tym kąsającym owadom, które należy podłączyć do kontaktu. Substancja emitowana w trakcie pracy tego urządzenia ma za zadanie skuteczne eliminowanie komarów, w rezultacie jednak jedynie je „ogłusza”. Tego urządzenia nie polecamy alergikom, zwłaszcza mającym problemy z układem oddechowym i oczywiście astmatykom. Urządzenia te najczęściej włączane są w sypialni na okres całej nocy. Jak nas informują rodzice, mali alergicy reagują na nie kaszlem, świstami w oskrzelach, niespokojnym snem lub całkowitą bezsennością, a także alergią skórną. Podobne działanie mają wszystkie chemiczne środki zwalczające te owady, ich składniki mogą z jednej strony skutecznie wyeliminować komary, z drugiej zaostrzyć objawy u chorego. Radzimy w przypadku zagrożenia inwazją komarów codzienne przyjmowanie leku antyhistaminowego, który co prawda komarów nie odstraszy, ale spowoduje, że w miejscu po ukąszeniu nie dojdzie do dużej reakcji alergicznej. Objawy będą zdecydowanie mniejsze, a przede wszystkim zniwelowany zostanie uporczywy świąd.

Niektórzy proponują korzystanie z olejku lawendowego lub suszonej lawendy , a także użycie olejku cytronelowego do skrapiania odzieży, czy pościeli. Ale ten sposób oczywiście polecamy tym, którzy tolerują zioła i te specyficzne zapachy. Pamiętać trzeba, że niektóre środki owadobójcze zawierają toksyczne związki pochodzenia roślinnego zwane  pyretroidami. Są one szczególnie niebezpieczne dla alergików i astmatyków.

ALERGENY OWADÓW Są bardzo niebezpieczne dla alergików. Najczęściej mówimy o nich w kontekście uczulenia na jad pszczół , os, komarów, a więc w przypadku użądleń. Tymczasem alergeny owadów są dla nas niebezpieczne z trzech powodów:

Po pierwsze: -          w powietrzu , które wdychamy znajdują się cząsteczki skrzydeł, łuski lub inne części ciał martwych owadów. W kurzu wykryto alergeny licznych owadów, jak również motyli i ciem, najczęściej powodujące zaburzenia oddechowe u chorych z alergią. Należą tu: owady z grupy Lepidoptera, Trychoptera, Ephemaeroptera.

Po drugie: -          Jad owadów zawiera  trucizny, które do organizmu człowieka dostają się w trakcie użądlenia. Mają one bardzo silnie alergizujące właściwości, które u atopików mogą wywoływać nagłe i bardzo groźne dla zdrowia i życia reakcje anafilaktyczne.

http://alergicznie.pl/alergie/moje-badania-wasze-spostrzezenia/230

Autor: alergicznie.pl

następna strona artykułu