AlergicznieBramki SMSPorady prawne
Sprawdź profil alergicznie.pl na facebooku

SZTUCZNA BIŻUTERIA I TATUAŻE, a wyprysk kontaktowy

SZTUCZNA BIŻUTERIA I TATUAŻE, a wyprysk kontaktowy

Dziś o wyprysku kontaktowym i czynnikach, które go powodują wiemy, już znacznie więcej. Dlatego szczególnie zachęcam do przeczytania tego artykułu – młodzież, która w ostatnich latach nieco przesadza z tatuażami i kolczykami w różnych, nawet najbardziej intymnych częściach ciała. Dla alergików ta moda może być zabójcza! Sprawdź, co może powodować zmiany skórny w postaci wyprysku kontaktowego na Twoim ciele!

Moda nastolatków....

Wyprysk- to przewlekły stan zapalny skóry i naskórka, powstający w wyniku działania czynników alergicznych i niealergicznych. Ma postać wykwitów grudkowo-pęcherzykowych. Wyprysk jest chyba najczęściej rozpoznawanym przez lekarzy rodzajem schorzenia alergicznego skóry.

Wyprysk alergiczny

Powstaje w wyniku działania na zewnętrzną stronę skóry związków drobnocząsteczkowych. Ma też nazwę wyprysku alergicznego – kontaktowego. W wyniku tego kontaktu dochodzi do powstawania reakcji alergicznej typu IV, a więc reakcji opóźnionej. Jeśli na skórę zaczynają działać przeróżne związki i substancje, część z nich przenika do naskórka. Niektóre z nich w warstwie podstawowej skóry, łączą się z białkami, tworząc tzw. koniugaty będące dla organizmu substancjami obcymi, a więc zdolnymi do uczulania, w konsekwencji powodujące powstawanie wyprysku kontaktowego. Zaznaczyć jednak należy, że powstałe koniugaty  pojawiają się jedynie u niektórych ludzi, wywołując uczulenie. Dlaczego tak się dzieje, jeszcze nie wiadomo, wiadomo natomiast, że zjawisko to występuje częściej u osób pochodzących z rodzin obciążonych atopią (dziedziczną skłonnością do alergii). W powstawaniu wyprysku oddzielną rolę odkrywają także alergeny pokarmowe, wziewne i lekowe. Niektórzy specjaliści zwracają również uwagę na ewentualną rolę alergii bakteryjnej. U części chorych wyprysk może być wynikiem uczulenia na paciorkowce i gronkowce ich rola została potwierdzona w powstawaniu wyprysku potnicowego.

Wyprysk niealergiczny

Pojawia się u ludzi, którzy nie są alergikami, a więc nie reagują nadwrażliwością na kontakt z przeróżnymi czynnikami środowiska, a mimo to, cierpią na wyprysk kontaktowy. Jeśli ktoś często spotyka się w pracy lub życiu codziennym z substancjami toksycznymi, to jego skóra zostaje uszkodzona i pojawia się klasyczny rodzaj wyprysku. Zmiany takie często nazywa się  zmianami „ze zużycia”, a wywołują je detergenty, mydła, nadmiernie chlorowana lub zbyt „twarda” woda. W pracy zawodowej zmiany wypryskowe, wywołane są często przez rozpuszczalniki organiczne. Najczęstsze alergeny kontaktowe to; Chrom- Nikiel- Kobalt- Guma- Terpentyna-

 

Autor: alergicznie.pl

następna strona artykułu