AlergicznieBramki SMSPorady prawne
Sprawdź profil alergicznie.pl na facebooku

Pokrzywka - czym jest i jak sobie z nią radzić?

Pokrzywka - czym jest i jak sobie z nią radzić?

Jedzenie, które może powodować pokrzywkę

Oprócz pokarmów, na które dany pacjent jest uczulony, reakcję alergiczną w postaci pokrzywki mogą wywołać także inne produkty, w których znajduje się histamina. Warto wiedzieć, że w długo dojrzrewających serach, ale także rybach takich jak tuńczyk czy makrela, znajdują się bakterie produkujące ten związek.

Nierzadko powodem pokrzywki są także różnego typu dodatki znajdujące się na liście składników danego produktu spożywczego, takie jak wszelkiego rodzaju konserwanty. Znaczne zażywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych może także skutkować pojawieniem się pokrzywki nawet, jeśli do tej pory nie stwierdzono u nas uczulenia na te substancje.

 

Jeśli nie alergia, to co?

Niekiedy do wystąpienia pokrzywki mogą prowadzić różnorodne bodźce natury fizycznej. Przykładowo działanie bardzo wysokich lub bardzo niskich temperatur prowadzi do pojawienia się tego charakterystycznego wykwitu skórnego. Często obserwowana jest pokrzywka po nadmiernej ekspozycji na słońce. Ciekawym zjawiskiem jest pojawianie się pokrzywki jako odpowiedzi organizmu na ucisk czy  wibracje. Niekiedy nadmierne tarcie skóry także skutkuje jej pojawieniem się. Przyjmuje się także, że blisko 10 procent populacji cierpi na tzw. Pokrzywkę cholinergiczną, która pojawia się na skórze w wyniku reakcji na wysiłek fizyczny, ale także mocne doznania emocjonalne.

Autor:

poprzednia strona artykułunastępna strona artykułu