AlergicznieBramki SMSPorady prawne
Sprawdź profil alergicznie.pl na facebooku

Pokrzywka - czym jest i jak sobie z nią radzić?

Pokrzywka - czym jest i jak sobie z nią radzić?

Popularna choroba skóry

Dermatolodzy i lekarze pierwszego kontaktu podkreślają, że pokrzywka jest najpowszechniejszą chorobą skórną zarówno wśród dorosłych jak i dzieci. Zgłaszający się pacjenci skarżą się na wykwity skórne przypominające poparzenie pokrzywą, które bardzo swędzą. Niekiedy przez to wykwity te są rozdrapane - zwłaszcza w przypadku dzieci - które drapiąc zmiany doprowadzają do ich zaostrzenia, a nawet dodatkowych zakażeń. Rzut choroby trwa od kilku godzin do kilku dni. W sporadycznych przypadkach obserwowana jest pokrzywka przewlekła, która może trwać nawet kilka tygodni. W połowie przypadków występuje dodatkowo obrzęk tkanki podskórnej.

Leczenie pokrzywki jest trudne i żmudne. Chociaż jej objawom dość łatwo można zarazić podając leki antyhistaminowe i miejscowe maści uśmierzające świąd - problemem jest sama geneza jej powstawania.

 

Jak powstaje pokrzywka?

Mechanizm ten jest bardzo złożony. Przede wszystkim należy wiedzieć, że pokrzywka sama w sobie jest reakcją naczyniową. Pojawienie się pokrzywki, złożonej z licznych “bąbli” wywołane jest przedostaniem się osocza wprost z naczyń krwionośnych do skóry. Naczynia krwionośne są przepuszczalne, a w sytuacji alergicznej, przepuszczalność ta się zwiększa, a naczynia krwionośne się rozszerzają pod wpływem histaminy, uwalnianej w kontakcie z alergenem. Można zatem przyjąć, że w większości przypadków, pokrzywka jest reakcją alergiczną na kontakt z patogenem. Nie można jej jednak bagatelizować i uznawać, że reakcja alergiczna na tym się kończy. W sytuacji, kiedy pacjent ma dużą wrażliwość na konkretną substancję, pokrzywka może być jedynie początkiem łańcucha reakcji alergicznych, z których kolejne mogą mieć daleko dalej idące konsekwencje, a prowadzić nawet do szoku anafilaktycznego.

 

Autor:

następna strona artykułu