AlergicznieBramki SMSPorady prawne
Sprawdź profil alergicznie.pl na facebooku

Dermografizm - czym jest i jak się go leczy?

Dermografizm - czym jest i jak się go leczy?

Charakterystyczne dla dermografizmu są linie, powstałe w wyniku drapania się ostrym i cienkim przedmiotem, przykładowo paznokciem. Drapanie nie przynosi ukojenia, a w jego wyniku pojawiają się dodatkowe zmiany, jak rumień i obrzęk, wywołany przedostawaniem się osocza z naczyń krwionośnych do tkanki skórnej.

Dermografizm biały

Odmiana dermografizmu, w której tuż po potarciu naskórka pojawiają się na skórze charakterystyczne, białe smugi. Niekiedy dermografizm ten wiązany jest z dużą wrażliwością skóry i schorzeniem o nazwie atopowe zapalenie skóry.

Leczenie dermografizmu

Podstawowe leczenie dermografizmu polega na unikaniu kontaktu z alergenem wywołującym reakcję alergiczną. Kiedy jednak następują jego nawroty mimo usunięcia z pola reakcji pacjenta konkretnych bodźców, warto przemyśleć, że ta odmiana pokrzywki nie jest objawem innej, poważniejszej choroby. Ich lista jest stosunkowo długa, dlatego najlepiej, aby lekarz przeprowadził bardzo wnikliwy wywiad z pacjentem, a następnie zlecił badania wykluczające m.in. zakażenie pasożytami i paciorkowcami, wirusy wątroby i choroby autoagresywne.

Autor:

poprzednia strona artykułu