AlergicznieBramki SMSPorady prawne
Sprawdź profil alergicznie.pl na facebooku

Dermografizm - czym jest i jak się go leczy?

Dermografizm - czym jest i jak się go leczy?

Reakcja pojawia się na skórze już w kilka sekund po działaniu konkretnego bodźca. Na skórze wykwitają bąble pokrzywkowe.  Co dość istotne, widoczne są tylko w miejscu, w którym bodziec miał kontakt ze skórą. Przeważnie zmiany trwają od kilku godzin do doby, ale nigdy dłużej.

Nazwa schorzenia pochodzi od “rysowania po skórze” - faktycznie, chorzy na to schorzenie w wyniku kontaktu z bodźcem punktowo obserwują wykwity na swojej skórze.

 

Przyczyny choroby

Pokrzywka może towarzyszyć wielu innym chorobom, ale przede wszystkim uznaje się ją za jeden z typowych objawów alergii skórnej. To bardzo popularna rekacja, która przytrafia się blisko co piątemu człowiekowi na świecie przynajmnej raz w życiu. Pokrzywka, w tym dermografizm, może pojawić się zarówno u pacjentów dziecięcych jak i dorosłych. Skóra reaguje bardzo szybko na kontakt z alergenem, którym jest pocieranie lub ucisk. Kiedy pojawia się swędzenie, chory automatycznie zaczyna drapać zmienione chorobowo miejsce, co tylko pogarsza sytuację. Bąble w różnych kształtach i nieregularnych rozmiarach bardzo szybko występują u niego na skórze.

Autor:

następna strona artykułu