AlergicznieBramki SMSPorady prawne
Sprawdź profil alergicznie.pl na facebooku

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry pojawia się najczęściej u niemowląt lub u małych dzieci w wieku około 6 lat. Jeśli raz stwierdzono u nas tę chorobę, jest minimalne prawdopodobieństwo, że diagnoza zostanie cofnięta - atopowe zapalenie skóry to choroba, która towarzyszy pacjentom przez całe życie, z różnymi okresami nasilenia.

 Popularna choroba

 AZS dotyka obecnie blisko 20 procent populacji. Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że najczęściej są to mieszkańcy Stanów Zjednoczonych oraz Europy Zachodniej. W minimalnym stopniu można stwierdzić, że częściej zapadają na nią dziewczynki, niż chłopcy. Wraz z wiekiem AZS staje się stosunkowo mniej dokuczliwe, jednak skóra bezustannie wymaga odpowiedniej, zbilansowanej pielęgnacji, daleko wykraczającej poza zwykłe zabiegi pielęgnacyjne.

 Czynniki wywołujące atopowe zapalenie skóry

 Jedną z teorii, propagowanych przez część dermatologów jest twierdzenie, że atopowe zapalenie skóry wywoływane jest m.in. przez nadmierną higienę. Wskazywałoby na to chociażby rozłożenie populacji, u której częściej diagnozowana jest ta choroba. Duże grono naukowców jest jednak zdania, że to choroba dziedziczna, ponieważ wszystkie przebadane pod tym kątem chore osoby, współdzieliły jeden gen. Te same osoby chorują także na katar sienny oraz często astmę.

Autor:

następna strona artykułu