AlergicznieBramki SMSPorady prawne
Sprawdź profil alergicznie.pl na facebooku

Uczulenie na psy i koty

Uczulenie na psy i koty

Czym jest alergia na zwierzęta?

Wbrew obiegowej opinii, nie bywamy uczuleni na sierść kotów czy psów, a na białka zawarte w ich ślinie i innych wydzielinach, takich jak na przykład mocz. Białka te przylegają do sierści oraz do przedmiotów, których dane zwierzę dotyka: jego zabawek, legowiska, ale także mebli, na których się znajduje. Przy najdrobniejszym ruchu powietrza cząstki te unoszą się w powietrze i sprawiają, że alergicy zaczynają odczuwać pierwsze objawy alergii.

 Jakie są objawy alergii na zwierzęta?

Do najczęściej występujących należą: zaczerwienienie, swędzenie i łzawienie oczu, świąd podniebienia, uczucie osłabienia, podwyższona temperatura i wodnisty wysięk z nosa. W ostrzejrzej formie może pojawić się reakcja astmatyczna, taka jak świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej, brak możliwości odetchnięcia pełną piersią, uporczywy kaszel. Objawy te nasilają się zwłaszcza nocą i nad ranem.

 

Jak należy postępować,  kiedy podejrzewamy, że mamy uczulenie?

Uczulenie na psy lub koty może pojawić się nagle, chociaż większość ludzi doświadcza objawów alergii od wczesnego dzieciństwa. Z wiekiem mogą się one jednak nasilać. Jeśli zauważymy, że któryś z powyższych objawów występuje po kontakcie ze zwierzętami, koniecznie zwróćmy się do alergologa. Ten, po przeprowadzonym z nami wywiadzie, zaleci badania, np. Testy skórne. Dzięki nim sprawdzimy, czy alergia dotyczy jednego gatunku zwierząt, jak koty, czy kotów i psów jednocześnie.

Autor:

następna strona artykułu