AlergicznieBramki SMSPorady prawne
Sprawdź profil alergicznie.pl na facebooku

SUCHY KASZEL, jak radzą sobie matki?

SUCHY KASZEL, jak radzą sobie matki?

Niekiedy towarzyszy mu gorączka, ale raczej rzadko. Jedynie , gdy spowodowany jest silnym działaniem alergenu np. w trakcie pylenia uczulającej rośliny, generalnych porządków w domu, remontu, czy sianokosów podwyższona temperatura może się pojawić. Chory jest na ogół w dobrym stanie ogólnym, czasami lekarz osłuchujący pacjenta stwierdzi furczenia, czy zaczerwienione gardło , ale ogólnie nic złego się nie dzieje. Tylko ten uporczywy, suchy, „piejący „ kaszel. Jeśli nie towarzyszy mu gorączka, nie ma widocznych oznak zapalenia bakteryjnego lub wirusowego to zazwyczaj mamy do czynienia z alergicznym zapaleniem oskrzeli lub krtani. Objawia się ono najczęściej kaszlem suchym, chociaż w wielu przypadkach może przybrać postać mokrego, a ma to miejsce w sytuacji, gdy reakcja alergiczna doprowadziła do naprodukcji śluzu w drogach oddechowych chorego. Pojawiają się trudności w oddychaniu spowodowane , albo suchym kaszlem, drażniącym ścian oskrzeli, albo zaleganiem dużej ilości śluzu w drzewie oskrzelowym.

Przełom wiosny i lata, jesieni i zimy to najczęstsze okresy pojawiania się kaszlu u dzieci. Zmiana temperatury, szczególnie  różnica temperatur pomiędzy mieszkaniem , a otoczeniem zewnętrznym, ekspozycja na alergeny domowe, a także fizjologicznie obniżona odporność organizmu są czynnikami doprowadzającymi do nadwrażliwości oskrzeli i kaszlu.

Zwykło się uważać, że kaszel mokry to „pół biedy”, wystarczy dobrze odkrztusić wydzielinę i problem znika, znacznie gorzej poradzić sobie z kaszlem suchym.

Wiele matek opracowało swoje własne metody zapobiegania i leczenia tej dolegliwości. Zniechęcone ciągłym przepisywaniem antybiotyków i silnych leków przeciwzapalnych przez lekarzy, same starają się temu problemowi zaradzić.

Z listów do redakcji wybraliśmy kilka propozycji, które co trzeba zaznaczyć, zdaniem autorek przynoszą dobre efekty u ich dzieci, a są stosowane zawsze, gdy pojawia się suchy kaszel bez temperatury. Jeśli jednak w najbliższej rodzinie ktoś choruje na grypę, anginę, czy zapalenie płuc, a u dziecka pojawiają się oznaki przeziębienia z temperaturą, czy bez, radzimy zasięgnąć porady lekarza.

Autor:

następna strona artykułu