AlergicznieBramki SMSPorady prawne
Sprawdź profil alergicznie.pl na facebooku

Astma - czym jest i jak się ją leczy?

Astma - czym jest i jak się ją leczy?

Pełna nazwa astmy to astma oskrzelowa. Warto wiedzieć, że na tę chorobę zapada coraz większa liczba osób. Pośród głównych czynników chorobotwórczych wyróżnia się alergie, infekcje na podłożu bakteryjnym i wirusowym, a - co ciekawe - stres. Najbardziej widoczne objawy astmy to nieregularny, płytki i świszczący oddech, uporczywy, suchy kaszel oraz napadowa duszność. Stosowanie odpowiednich leków może jednak sprawić, że chory będzie mógł wieść normalne życie.

 Dychawica, jak inaczej nazywana jest astma, to przewlekła choroba zapalna, która w swoim przebiegu prowadzi do znacznego ograniczenia funkcjonowania górnych dróg oddechowych. Dzieje się tak ze względu na występowanie niekontrolowanych skurczów ostrzeli, w których jednocześnie gromadzi się gęsty śluz, jakiego odkrztuszenie jest niebywale trudne. Chory doświadcza tego jako zatkanie dróg oddechowych, co prowadzi do uczucia duszenia, zbliżonego do tonięcia. Dodatkowo w chwilach ataku włączają się naturalne ludzkie mechanizmy obronne, do których należy np. Instynkt samozachowawczy, objawiający się przy ataku jednoczesnym uczuciem paniki.

Niestety, ale astma jest obecnie jedną z najpopularniejszych, a jednocześnie najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych dotykającą ludzi na całym świecie. Przyjmuje się, że w naszym kraju na astmę choruje obecnie już ponad 3 miliony Polaków, z czego 200-300 tysięcy ma ostrą odmianę tej choroby. Światowa Organzacja Zdrowia informuje, że co roku astma zbiera żniwo w wysokości kilkuset tysięcy osób. Co więcej, prognozy epidemiologiczne nie są optymistyczne - wskazują, że tendencja do zachorowań na astmę będzie niestety rosła.

Autor:

następna strona artykułu