AlergicznieBramki SMSPorady prawne
Sprawdź profil alergicznie.pl na facebooku

Astma - przyczyny występowania

Astma - przyczyny występowania

Jak rozpoznać astmę?

 

Przede wszystkim warto wspomnieć o podstawowych objawach astmy, do których zaliczamy:

 

Jeżeli występuje u nas którykolwiek z wymienionych wyżej czynników, koniecznie powinniśmy zasięgnąć opinii lekarskiej. Dobrze, jeśli jesteśmy w stanie połączyć występowanie tych objawów z przyczyną, która je wywołuje. W niektórych przypadkach jest to stosunkowo proste, w innych - jak w przypadku astmy na tle stresowym - może być trudniejsze do uchwycenia przez pacjenta.

 

Najpopularniejsze czynniki

 

Astma to choroba, której mechanizm powstawania nie jest w pełni znany. Przyjmuje się, że występują dwa główne typy czynników: genetyczne i środowiskowe. W tym pierwszym przypadku chory nie ma większego wpływu na zachorowanie. Natomiast w przypadku czynników środowiskowych może on unikać patogenu wywołującego reakcję alergiczną.

 

Do najczęściej opisywanych jako przyczyny występowania astmy czynników należą sierść zwierząt, dym papierosowy, niektóre produkty spożywcze, jak np. Orzeszki ziemne, pyłki roślin, kurz i pleśń. Kontakt z którąkolwiek z tych substancji wywołuje w chorym reakcję alergiczną, którą jest napad duszności, ale może łączyć się także z innymi alergiami: skórnymi, jak pokrzywka, opuchlizną węzłów chłonnych etc.

 

Autor:

następna strona artykułu