AlergicznieBramki SMSPorady prawne
Sprawdź profil alergicznie.pl na facebooku

Astma w ciąży

Astma w ciąży

Wziewne steroidy

 

Ogólne zasady leczenia kobiet w ciąży nie różnią się znacząco od typowego lekarskiego postępowania w przypadku chorych na astmę. Obecnie przy występowaniu lekkich objawów astmy, lekarz wprowadza glkokortykosteroidy, które stosuje się wziewnie. Kobiety, które napadów duszności doświadczają raz na czas, mogą stosować jedynie leki doraźne. Najczęściej alergolodzy decydują się na prepisywanie budezonidu, ponieważ jest on najlepiej przebadany pod względem bezpieczeństwa ciężarnych i dzieci. Stosowanie leków wziewnych ma dwojaki cel. Przede wszystkim, przyniesienie pacjentce nagłej ulgi i zapobiegnięcie wystąpieniu poważniejszego napadu duszności wraz z kołataniem serca i hiperwentylacją. Drugi cel to zapobieganie rozwojowi cięższej odmiany astmy, do czego dochodzi, jeśli pacjentka nie stosuje się do zaleceń lekarza i nie zażywa wziewnych leków w trakcie napadu astmy.

 

Lekarstwa rozkurczające oskrzela

To drugi typ leków, które są stosowane przy leczeniu astmy. Najczęściej są to ß2-mimetyki, jakie rozróżnia się na dwie grupy: długo i krótko działające. Lekarz decyduje się na włączenie ich do kuracji pacjentki, jeśli samo stosowanie steroidów wziewnych nie przynosi zadowalających rezultatów. ß2-mimetyki które działają krótkoterminowo stosuje się doraźnie, aby opanować atak kaszlu i bezdech. Jeżeli przyszła mama obserwuje u siebie zwiększającą się potrzebę zażywania tego leku, powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza, ponieważ prawdopodobnie oznacza to, że astma się pogłębia.

W tym miejscu warto wspomnieć, że leki działające rozkurczowo na oskrzela nie likwidują bezpośredniej przyczyny astmy, jaką jest proces zapalny oskrzeli, a tylko zmniejszają objawy choroby i przynoszą ulgę.

Autor:

następna strona artykułu