AlergicznieBramki SMSPorady prawne
Sprawdź profil alergicznie.pl na facebooku

Przebieg astmy

Przebieg astmy

Rodzaje astmy

 Lekarze wyróżniają dwa rodzaje astmy. Pierwszy z nich, to astma atopowa, czyli alergiczna. Rozwój tej choroby jest powiązany z obecnością alergenu - po narażeniu na jego działanie, chory doświadcza napadowego ataku duszności i innych objawów astmatycznych. Choroba ustępuje po podaniu leków wziewnych oraz usunięciu czynnika alergizującego.

 Z kolei astma nieatopowa nie jest w pełni opisana. Prawdopodobnie jest to reakcja na pewien proces układu odpornościowego i ma związek z zakażeniem wirusowym lub bakteryjnym dróg oddechowych.

 

Przebieg astmy

 Astmę oskrzelową diagnozuje się w każdym wieku. U małych dzieci oraz niemowląt zwyczajowo wcześniej występuje choroba zakaźna układu oddechowego, a następnie po jej wyleczeniu lekarz stwierdza występowanie objawów astmatycznych. Najczęściej lekarze zlecają dodatkowe badania, które można jednak przeprowadzić nie wczesniej niż w trzecim roku życia małego pacjenta. Mają one na celu ustalenie patogenów, na które pacjent reaguje astmatycznie. W przypadku astmy niealergicznej, diagnoza najczęściej stawiana jest dopiero w wieku dorosłym. Niestety, ale ponieważ jej przyczyny są znacznie bardziej złożone i gorzej poznane, rokowania w tej chorobie są znacznie mniej optymistyczne.

 

Autor:

poprzednia strona artykułunastępna strona artykułu