AlergicznieBramki SMSPorady prawne
Sprawdź profil alergicznie.pl na facebooku

Przebieg astmy

Przebieg astmy

Astmą nazywamy przewlekłą chorobę zapalną dróg oddechowych. Warto wiedzieć, że przypadki zachorowań obserwuje się w każdym wieku. Obecnie astma zaliczana jest do najpoważniejszych i jednocześnie najczęściej występujących chorób przewlekłych, związanych z postępem cywilizacyjnym. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że chorych na astmę jest blisko 10 procent dzieci oraz 5 procent dorosłych, biorąc pod uwagę ogólnoświatową populację.

Przebieg astmy bywa zróżnicowany. U jednych pacjentów obserwuje się gwałtowne pogorszenie zdrowia, u innych zmiany zachodzą regularnie i powoli. W przypadku gwałtownego napadu astmy mówimy nawet o kilku minutach po kontakcie z alergenem. Tego typu jednak astma często jest prostsza do opanowania - wystarczy podanie steroidów wziewnych.

 

Czym jest astma?

Istotą astmy jest przewlekły stan zapalny dróg oddechowych. Uczestniczy w nim wiele komórek, które uwalniają substancje prowadzące do nadmiernej aktywności oskrzeli. W konsekwencji prowadzi to do produkcji śluzu, który zatyka oskrzela, co chory doświadcza jako duszność, uczucie ciężkości w piersiach. Bardzo częstym objawem astmy jest świszczący oddech i napadowy kaszel, obserwowane głównie w nocy lub wczesnym rankiem.

Autor:

następna strona artykułu