AlergicznieBramki SMSPorady prawne
Sprawdź profil alergicznie.pl na facebooku

CZY TWOJE DZIECKO JEST ALERGIKIEM?

CZY TWOJE DZIECKO JEST ALERGIKIEM?

Wiele matek zadaje sobie i lekarzowi to pytanie, bo też alergia jest najczęstszym schorzeniem towarzyszącym naszym dzieciom od pierwszych dni życia. Zyskała ona nawet miano – plagi XX i XXI wieku, tylko dlatego, że cechę nadwrażliwości, czyli alergię dziedziczy coraz więcej ludzi na świecie. Przekazywana jest ona z pokolenia na pokolenie, a w rodzinach nigdy nie choruje TYLKO jedno dziecko, a zawsze kilku jej członków, z bliższej lub dalszej rodziny.

Alergia nie zdiagnozowana, nie leczona lub źle leczona, prowadzi do astmy!

Alergia powodowana jest przez szkodliwe działanie na organizm człowieka, pospolitych czynników środowiskowych, które osobom nie dotkniętym cechą alergii w ogóle nie szkodzą. Natomiast w organizmie alergika, prowokują układ immunologiczny do nadmiernej produkcji przeciwciał, wyzwalania histaminy, a w konsekwencji pojawiania się objawów chorobowych z różnych układów i narządów w postaci: kataru, kaszlu, wysypki, duszności, a u małego dziecka: sapki, skazy białkowej, ciemieniuchy, ulewań, wymiotów, bólów brzuszka, kolki jelitowej, czy zapalenia ucha środkowego. Jak widać, są to objawy, które nękają niejedno niemowlę, nawet to „zdrowe”, dlatego bardzo często po prostu nie zwraca się na nie wystarczającej uwagi, traktując je jako coś, co zawsze towarzyszy każdemu maluszkowi, pojawia się i znika bez czyjejkolwiek ingerencji.

Tymczasem są to pierwsze objawy powstającego schorzenia!

Nie wolno ich przeoczyć i zbagatelizować, trzeba , zwłaszcza, gdy w rodzinie, już ktoś choruje na astmę lub alergię, poddać dziecko szczególnej obserwacji. Jeśli objawy te się powtórzą, jeśli pojawią się bardziej nasilone lub rozleglejsze trzeba natychmiast zasięgnąć porady lekarza, pediatry – alergologa lub pediatry- pulmonologa. Podkreślam to bardzo mocno, gdyż w ostatnich latach obserwujemy liczne przypadki leczenia objawów alergii u dzieci przez pediatrów, czy lekarzy ‘pierwszego kontaktu” bez diagnostyki specjalistycznej, bez profilaktyki, a najczęściej po prostu antybiotykami.

One alergikom nie pomagają!

One alergikom wręcz szkodzą, pogłębiając już istniejące schorzenie! Wiele dzieci z powodu kataru i kaszlu przebiegających bez temperatury, w ciągu miesiąca otrzymuje 4-6 antybiotyków! Objawy nie mijają, wręcz przeciwnie nasilają się, dołączają do nich nowe, ze strony układu pokarmowego i zaczyna się poważny problem dla rodziców i cierpienie dla dziecka trwające wiele lat, a nawet całe życie.

TEST

Sprawdź, czy Twoje niemowlę jest alergikiem?

Zaobserwuj, czy:Część ICzęść IICzęść III[ad#ad-6]Zastanów się, na ile pytań odpowiedziałabyś – twierdząco? Jeśli najwięcej w pierwszej części testu, to oznacza, że u dziecka występują objawy alergii i / lub nietolerancji pokarmowej.Jeśli w drugiej części znajdujesz więcej symptomów występujących u Twojego dziecka, przyczyn należy upatrywać nie tylko w pokarmie, jakim jest ono karmione ( również Twoim, jeśli karmisz piersią) ale także w jego otoczeniu (np.. kosmetyki używane do pielęgnacji, proszki do prania, płyny do płukania, odzież, zwierzęta, kurz i roztocza kurzu domowego, pyłki roślin, pleśnie). Zmiany skórne są także objawem występowania u dziecka pasożytów (nawet kilkutygodniowe niemowlęta mogą być zakażone glistami lub owsikami). Jeśli w trzeciej części, uzyskasz więcej twierdzących odpowiedzi, wówczas można przypuszczać, że dziecko cierpi na skłonność do nadwrażliwości dróg oddechowych, którą wywoływać mogą alergeny pokarmowe, wziewne lub kontaktowe. Jeśli przynajmniej na dwa w każdej części, możesz być pewna, że dziecko jest alergikiem. Wymaga nie tylko specyficznego postępowania, ale przede wszystkim stałej i systematycznej opieki lekarza specjalisty. Nie zwlekaj, dla dobra dziecka liczy się każdy dzień.

TEST

sprawdź, czy Twoje dziecko ma predyspozycje do zachorowania na astmę?Jeśli dziecko:
 1. Zaczyna kaszleć po wyjściu z ciepłego pomieszczenia na zewnątrz domu, szczególnie w zimie,
 2. Kaszle lub ma świszczący oddech po intensywnej zabawie lub wysiłku fizycznym,
 3. Pojawia się u niego kaszel, świszczący oddech, duszność w trakcie lub po sprzątaniu domu, malowaniu lub  remontowaniu,
 4. Cierpi na nawracający, uporczywy katar lub „zatkany nos”,
 5. Okresowo np. wiosną lub jesienią ma załzawione oczy, nasilony wyciek z nosa, często kicha, skarży się na bóle głowy,
 6. Budzi się w nocy lub nad ranem, kaszlące i niespokojne,
 7. Nadmiernie się poci,
 8. Zapada na infekcje układu oddechowego, częściej, niż 3-4 razy do roku (przebiegają bez podwyższonej temperatury),
 9. Jest leczone antybiotykiem, częściej, niż 3-4 razy do roku,
 10. W rodzinie, ktoś choruje lub chorował na astmę oskrzelową, pyłkowicę lub alergię skórną,
 11. Jest wątłe i blade,
 12. W domu lub otoczeniu dziecka pali się papierosy.
Jeśli uzyskasz poniżej 5 twierdzących odpowiedzi- uważnie obserwuj swoje dziecko, jeżeli dolegliwości nawracają – koniecznie zwrócić się do lekarza specjalisty. Jeśli uzyskasz od 6 do 12 twierdzących odpowiedzi- jest bardzo prawdopodobne, że dziecko jest chore lub może w niedługim czasie zachorować na astmę oskrzelową.

Autor: alergicznie.pl