AlergicznieBramki SMSPorady prawne
Sprawdź profil alergicznie.pl na facebooku

Alergia czy fobia czyli alergia, astma = ucieczka w chorobę

Alergia czy fobia czyli alergia, astma = ucieczka w chorobę

Zarówno pierwsza, jak i trzecia postawa jest niebezpieczna, jakkolwiek z różnych powodów.

Bagatelizowanie wyraźnych oznak choroby może stwarzać dla zdrowia chorego duże zagrożenie. Objawy choroby mogą być okresowe, łagodne, nie utrudniające życia, po czym nagle i niespodziewanie mogą pojawić się objawy mu zagrażające . Należy pamiętać, że schorzenia alergiczne w przeważającej większości przypadków są dziedziczne, a więc cecha nadwrażliwości przekazywana jest w wielu rodzinach z pokolenia na pokolenie. Tak przekazana skłonność do alergii przejawiać się może istnieniem wielu jej rodzajów np. rodzic/rodzice chorują na atopowe zapalenie skóry, a ich dziecko na astmę. Ważne jest więc, aby przyszli rodzice pamiętali o tym, że nieopatrznie, tylko ze swojej beztroski mogą przekazać tę cechę swoim dzieciom. Trzecia postawa jest bardzo niebezpieczna, może nie dla samego pacjenta, ale dla jego bliskich.

Są ludzie, którzy wszystko tłumaczą –alergią. Nawet wówczas, gdy nic nie wskazuje na to, że na nią chorują. Alergia jest „modna”, brzmi tajemniczo, nadaje choremu charakter niezwykłości, nietypowości, nieprzewidywalności, rodzi u bliskich chęć niesienia pomocy, okazania współczucia, wymusza opiekę i gwarantuje nadzór , a więc daje poczucie bezpieczeństwa. Niestety , często też staje się wspaniałym wytłumaczeniem dla sytuacji z jakichś powodów komfortowych dla pacjenta.

W gabinecie kolejny pacjent. Kobieta, powyżej 50 lat. Leczyła się u bardzo wielu lekarzy, bez skutku. Uważa, że leki nie skutkują, a lekarze tak naprawdę nie wiedzą ,na co choruje i co jej dolega. Od 20 lat przebywa na rencie, ma okresowe schorzenie alergiczne skóry, ataki duszności, depresję, a to co najgorsze olbrzymie problemy z jedzeniem.

Zadaję standardowe pytania zawarte w wywiadzie alergologicznym, które wzbogacam dodatkowymi pytaniami w trakcie rozmowy, gdyż całe opisywane schorzenie u pacjentki jest bardzo zastanawiające i powiem ..ciekawe. Ponieważ naprawdę nigdy nie spotkałam się z chorym, który byłby uczulony na naturalne barwniki zawarte w pożywieniu. Pacjentka twierdzi, że jest chora (objawy ze strony układu pokarmowego, skóry i stan astmatyczny) zawsze po zjedzeniu produktu, który ma ..................kolor inny niż biały. Twierdzi więc, ze ma alergię na wszystkie nie-białe, składniki pokarmowe. Je tylko białe mięso, białe owoce, białe warzywa. Twierdzi, że jeśli na talerzu pojawi się coś innego, niż białe robi jej się słabo. Cóż, z historii medycyny wiem, że niektórzy chorzy na astmę, mogą dostać ataku duszności na widok obrazu lub zdjęcia kwiatu, na którego zapach są silnie, bardzo silnie uczuleni.

Autor: alergicznie.pl

następna strona artykułu