AlergicznieBramki SMSPorady prawne
Sprawdź profil alergicznie.pl na facebooku

Czym są alergie pokarmowe?

Czym są alergie pokarmowe?

Alergie pokarmowe zdarzają się coraz częściej i dotyczą coraz większej ilości ludzi. Alergią nazywamy nadwrażliwość na spożywanie albo sam kontakt z konkretną substancją pokarmową, jaka u osób zdrowych nie powoduje żadnych niepożądanych objawów. Tak zdefiniowana alergia znacznie różni się od zatrucia pokarmowego – ponieważ w tym drugim przypadku produkt, najczęściej nieświeże pożywienie – wywołuje podobną reakcję u wszystkich osób, które ją spożywają.

Alergia pokarmowa to także nie to samo, co nietolerancja. Objawy alergii można zaobserwować już po kontakcie z minimalną ilością substancji uczulającej, na której działanie uczulony był wystawiony nawet przez krótki okres czasu.  Z kolei nietolerancją nazywamy sytuację, w której efekty kontaktu z konkretną substancją pojawiają się dopiero po paru godzinach od jej spożycia. Objawy alergii są jasno skonkretyzowane, tymczasem w przypadku nietolerancji mogą być niestandardowe i z początku chory może ich nie wiązać ze spożywaniem danego produktu – mogą to być m.in. bóle głowy, uczucie niepokoju. Najczęściej diagnozowana nietolerancja ma związek z tyraminą – substancją zawartą w serach dojrzewających.

Alergią pokarmową nazywamy reakcję uwarunkowaną immunologicznie występującą po kontakcie z konkretnym alergenem, którym najczęściej jest białko. W organizmie alergika powstają wtedy przeciwciała klasy IgE oraz tzw. Mediatory zapalne, do których zaliczamy bradykininę i histaminę. Większość alergii można zaobserwować już po kilkunastu minutach od kontaktu bądź spożycia substancji alergizującej. W sporadycznych przypadkach wydarza się to jednak po dłuższym czasie. Aby ostatecznie potwierdzić, czy w naszym przypadku mamy do czynienia z alergią czy nietolerancją, należy skonsultować się z lekarzem.

Autor: