AlergicznieBramki SMSPorady prawne
Sprawdź profil alergicznie.pl na facebooku

lateks

lateks

Lateks – skąd pochodzi i dlaczego uczula?

Lateks to innymi słowy mleczko kauczukowe, które pochodzi z drzewa hevea brasiliensis rosnącego w Afryce i Azji. Ciekawostką jest to, że w domowym zaciszu także hodujemy roślinę wydzielającą mleczko z lateksem, mianowicie popularnego ficusa.

Wyroby, które nie zawierają naturalnego lateksu tylko produkowane są ze sztucznej gumy nie zawierają alergenów niebezpiecznych dla osób uczulonych na mleczko kauczukowe. Dzieje się tak, ponieważ alergenem jest w lateksie związek białka, a ten nie występuje w formie nieorganicznej.  Przyjmuje się, że około 1% populacji jest uczulonych na lateks. W niektórych jednak grupach istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na tę alergię.

Alergia na lateks – kto jest narażony?

Osoby, które na co dzień mają często styczność z lateksem – pracownicy służby zdrowia, osoby, które pracują w lateksowych rękawiczkach np. przy produkcji żywności to osoby, które najczęściej zaczynają u siebie obserwować objawy alergii. Dzieje się tak, ponieważ ryzyko zachorowania wzrasta wraz z częstotliwością kontaktu z tą substancją. Zaobserwowano także występowanie alergii krzyżowych. Uczuleni na lateks często mogą doświadczać reakcji uczuleniowych spożywając pomidory, banany, awokado, kasztany jadalne i brzoskwinie.

Jak rozpoznać uczulenie na lateks?

Objawy takie mogą być ogólne albo miejscowe. Występują najczęściej do kilku minut po kontakcie z tym składnikiem. Do najczęściej obserwowanych należą wszelkie alergie skórne: pokrzywka, świąt, obrzęk twarzy, wydzielanie się łez. W skrajnych przypadkach może dochodzić do problemów z oddychaniem, włącznie z astmą. Najcięższym powikłaniem jest jednak wstrząs anafilaktyczny.

Unikanie kontaktu z lateksem

Unikanie kontaktu z tym materiałem nie jest trudne, należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach. Kupując rękawice np. do gospodarstwa domowego, należy bacznie sprawdzać ich skład. Koniecznie należy także zrezygnować z używania lateksowych prezerwatyw – na rynku dostępne są alternatywy, które nie powodują uczuleń.

Autor: