AlergicznieBramki SMSPorady prawne
Sprawdź profil alergicznie.pl na facebooku

jak rozpoznać katar sienny?

jak rozpoznać katar sienny?

Alergeny wziewne, które powodują katar uczuleniowy, to najczęściej pyłki roślin, ale mogą być to także białka zawarte w ślinie niektórych zwierząt, jak koty i psy, unoszące się w powietrzu wraz z ich sierścią. W wyniku reakcji uczuleniowej przeciwciała dróg oddechowych uwalniają histaminę, a ta podrażnia błonę śluzową, jaka wyściela nos. Organizm ludzki klasyfikuje alergen jako wroga, dlatego uwalnia substancje chemiczne, które zwyczajowo wyzwala w obronie: np. przed bakteriami.

Pyłkowica, czyli innymi słowy katar sienny, to reakcja na pyłki roślin, ale także grzybów. Występuje sezonowo, w okresie pylenia roślin. Tymczasem reakcja alergiczna na białka zawarte w sierści zwierząt lub roztocza, określana jest jako całoroczny nieżyt alergiczny nosa, ponieważ dochodzi do niego po kontakcie z alergenem, a ten może mieć miejsce przez cały rok.

Jakie są typowe objawy pyłkowicy?

Katar sienny to bardzo częste schorzenie. W zależności od tego, jaki alergen go powoduje, może pojawiać się o różnych porach roku. Do najbardziej typowych objawów kataru siennego zaliczamy:

Niestety, ale oprócz tych dolegliwości, osoby cierpiące na katar sienny mogą doświadczać także bardzo mocnych bóli głowy, czasowej utraty węchu i smaku oraz bólu zatok i obrzęków na twarzy.

Skutki kataru siennego

Chorzy na katar sienny skarżą się na zmęczenie, irytację i bezsenność. Jeśli dodatkowo cierpią na astmę, choroba ta zaostrza się w okresie kontaktu z alergenami. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do bardzo poważnych problemów z oddychaniem, dlatego osoby chorujące na astmę i katar sienny powinny być w stałym kontakcie z lekarzem.

Czym się leczy katar sienny?

Niestety, ale nie da się w pełni wyleczyć kataru siennego. Ulgę jednak z pewnością przynoszą leki antyhistaminowe, podawane miejscowo: doustnie, donosowo i dospojówkowo. W przypadku silnych obrzęków nosa wskazane jest stosowanie leków obkurczających naczynia krwionośne.Wszystkich tych leków, a szczególnie ich kombinacji, nie należy stosować przez długi czas przez konsultacji z lekarzem. Warto też wspomnieć, że częstym skutkiem ubocznym zażywania leków antyhistaminowych jest senność i spadek ciśnienia krwi.

 

Autor: