AlergicznieBramki SMSPorady prawne
Sprawdź profil alergicznie.pl na facebooku

Na czym polegają testy alergiczne?

Na czym polegają testy alergiczne?

Testy skórne

 Test skórny polega na naniesieniu na wrażliwą skórę - pleców lub przedramienia - kropli zawierającej wysokie stężenie danego alergenu. Płyn taki pozyskuje się np. z pyłków traw. Następnie skórę nakłuwa się w miejscu naniesienia kropli. Po około 20 minutach sprawdza się, czy w tym miejscu pojawiła się reakcja alergiczna - bąbel, podobny do tego, jaki pojawia się na skórze przy pokrzywce. Jeśli tak, pacjent jest uczulony na dany patogen.

 Podstawowy zestaw do testów skórnych zawiera około 20 alergenów. Może być jednak dostosowany do konkretnej jednostki, kiedy zachodzi uzasadnione podejrzenie chorowania na konkretne alergeny - np. pokarmowe.

Bardzo często, w celu zmniejszenia liczby nakłuć, szczególnie w przypadku dzieci, stosuje się tzw. panele tematyczne. Przykładowo są to mieszanki traw lub najczęściej uczulających drzew. Kiedy zostanie potwierdzone uczulenie, przykładowo na trawy wiosenne, wtedy wykonuje się dopiero testy szczegółowe.

Testy z krwi

Testy alergiczne wykonywane z krwi umożliwiają oznaczenie przeciwciał IgE dla podstawowych alergenów roztoczowych, pyłkowych, pleśniowych oraz zwierzęcych. Najczęściej wykonywane są u dzieci poniżej 3 roku życiu oraz u osób, które ze względu na bardzo silne uczulenie bezustannie zażywają leki przeciwhistaminowe. Należy wspomnieć, że na tydzień przed wykonaniem testów należy te leki odstawić, o czym z pewnością poinformuje lekarz prowadzący. Wskazaniem do wykonania takich testów jest potrzeba zweryfikowania testów skórnych.

Testy prowokacyjne

Testy te wykonywane są przy wyborze terapii odczulającej. Do nosa pacjenta przykładany jest wacik nasączony alergenem, a następnie lekarz ocenia, który z wacików doprowadził do największej reakcji uczuleniowej i na tej podstawie dobiera metodę odczulania.

Autor:

następna strona artykułu