AlergicznieBramki SMSPorady prawne
Sprawdź profil alergicznie.pl na facebooku

Alergia na gluten

Alergia na gluten

Przyjmuje się, że około 10 do 20 procent ludzi, u których stwierdzono nietolerancję pokarmową, ma alergię na gluten. Objawy występują po kilku chwilach od spożycia produktów zawierających tę substancję, ale niekiedy dopiero po pewnym czasie dają o sobie znać. Może być to także uwarunkowane wiekiem pacjenta.

 Alergia na gluten i dzieci

Najczęściej u dzieci obserwuje się atopowe zapalenie skóry i wszelkie odmiany alergii skórnych. W sporadycznych przypadkach pojawiają się objawy dotyczące układu oddechowego albo pokarmowego. Pocieszającym jest fakt, że w przeciwieństwie do celiakii, alergia na gluten jest często chorobą wieku dziecięcego, z której się wyrasta. Dlatego nie jest powiedziane, że dziecko uczulone na tę substancję w przyszłości będzie doświadczało problemów związanych z byciem alergikiem.

 Alergia na gluten i dorośli

Alergia na gluten obserwowana u dorosłych najczęściej objawia się pod postacią pokrzywki. Niekiedy także obrzęków naczynioruchowych oraz biegunki. W skrajnych przypadkach występuje wstrząs anafilaktyczny. Co ciekawe, stwierdzono, że część przypadków wystąpienia alergii pojawia się jedynie w sytuacji, gdy jednocześnie pojawia się wysiłek fizyczny. Dorośli potrzebują o wiele większej ilości glutenu, aby doświadczyć objawów alergii, ale też ich choroba może trwać znacznie dłuższe lata niż w przypadku dzieci.

Autor:

następna strona artykułu