AlergicznieBramki SMSPorady prawne
Sprawdź profil alergicznie.pl na facebooku

KUCHNIA SMYKA ALERGIKA – DIETA BEZMLECZNA III -

KUCHNIA SMYKA ALERGIKA – DIETA BEZMLECZNA III -

W okresie prenatalnym ,pierwotny przewód pokarmowy powstaje z entodermy jednego z listków zarodkowych. Około 4 tygodnia życia płodowego jelito pierwotne ulegając rozrostowi wytwarza trzy zintegrowane odcinki: część głowową, środkową, tylną – jelito grube i odbytnica. Odcinek przedni rosnąc wykształca przełyk, żołądek, dwunastnicę, a od 6 tygodnia życia oddzielają się od niego zawiązki płuc, wątroby, trzustki. Od 5 tygodnia życia do urodzenia długość jelita wzrasta 1000- krotnie.

Około 34 tygodnia życia płodowego stopień rozwoju przewodu pokarmowego jest na tyle wystarczający, aby wcześniak mógł podjąć czynności trawienne i wchłaniania. Rolę przewodu pokarmowego w trakcie ciąży spełnia łożysko- wychwytuje z krwi matki potrzebne dla dziecka substancje, transportuje je przez żyły pępowinowe do wątroby płodu. Wychwytywane są tylko te substancje, które nie wymagają trawienia. Od 10 tygodnia płód połyka i wydala płyn owodniowy. Do przewodu pokarmowego trafia codziennie około 70% zawartych w nim białek. Zalążek żołądka rozwija się około 4 tygodnia, w 6 tygodniu widoczny jest już pierwotny worek żołądka. Na dzień przed porodem wzrasta wydzielanie kwasu solnego u płodów ludzkich. Aktywność pepsyny stwierdzono już w 16 tygodniu życia płodu, w pierwszych godzinach po urodzeniu znacznie wzrasta wydzielanie kwasu żołądkowego dziecka. 

W 5 tygodniu życia płodowego- pojawia się zalążek trzustki. Pomiędzy 14-15 tygodniem różnicuje się komórki wydzielania zewnętrznego i wewnętrznego. Tuż przed porodem obserwuje się gwałtowny wzrost stężenia enzymów trzustkowych. W  pierwszym półroczu życia dziecka- aktywność enzymów trzustkowych jest mała, wzrasta (gwałtownie) w momencie odstawienia dziecka od piersi i wprowadzenia karmienia sztucznego. Wątroba matki i łożysko w trakcie ciąży spełnia rolę wątroby płodu. Utrzymanie stałego stężenia glukozy we krwi, podejmowane jest przez wątrobę płodu już w 12 tygodniu życia. Synteza albumin osiąga pełną sprawność osobnika dorosłego około 3-4 miesiąca życia niemowlęcia. U 10-12 tygodniowego płodu stwierdzono w pęcherzyku żółciowym.

W okresie noworodkowym organizm dziecka produkuje mało żółci, jej poziom zależy jest od dostarczenia jej z zewnątrz- w mleku matki. Ontogeneza jelita cienkiego ma swój początek około 9-10 tygodnia ciąży. Otwieranie światła jelita trwa 7 dni, około 12 tygodnia ciąży pojawiają się już kosmki jelitowe. Grudki chłonne skupione w dwunastnicy pojawiają się ( kępki Peyera) dopiero w 7 miesiącu życia płodu. Wchłanianie czynne galaktazy i glukozy osiąga aktywność dopiero po 6 miesiącach życia dziecka= pełna sprawność po 1 roku życia. Trawienie i wchłanianie tłuszczów jest przez okres noworodkowy i niemowlęcy mało sprawne.  

UKŁAD ODPORNOŚCIOWY  

 

Autor: alergicznie.pl

następna strona artykułu