AlergicznieBramki SMSPorady prawne
Sprawdź profil alergicznie.pl na facebooku

Katar sienny - jak sobie z nim poradzić?

Katar sienny - jak sobie z nim poradzić?

Leki przeciwhistaminowe

Histamina to związek, jaki wydziela się w reakcji alergicznej. To ona jest przyczyną dolegliwości, które zna każdy uczulony na pyłki czy zarodniki: drapanie w gardle, wodnista wydzielina z nosa, uczucie ciężkości głowy, przekrwione i swędzące oczy. Leki antyhistaminowe, w tym także te dostępne bez recepty, hamują jej wydzielanie. A dzięki temu zmniejszają dolegliwości, o których mowa wyżej.

Leki zmniejszające obrzęki

Katar sienny wymaga obkurczenia naczyń krwionośnych. Preparaty, które w ten sposób działają, są dostępne w formie tabletek, kropli do oczu oraz sprayów. Pamiętajmy jednak, aby ich nie nadużywać, ponieważ w nadmiarze mogą prowadzić do potęgowania dolegliwości alergicznych. Z kolei doustne leki obkurczające błonę śluzową mogą podwyższać ciśnienie krwi, powodować przyspieszone bicie serca oraz wzmóc irytację. To leki przeznaczone do krótkotrwałego zażywania - maksymalnie 3 dni.

Domowe sposoby na katar sienny

Warto przy katarze siennym sięgnąć po stare, wypróbowane sposoby. Z pewnością nie zastąpią one wizyty u lekarza, jednak mogą przynieść ulgę i z pewnością będą działały wspomagająco. Dwa razy dziennie należy płukać gardło ciepłą wodą z dodatkiem szałwi lub specjalnych płukanek ziołowych łagodzących dolegliwosci bólowe i swędzenie migdałków. Soki pomarańczowe, cytrynowe oraz spożywanie kiwi uszczelni nasze naczynia krwionośne. Jeśli nie mamy problemów żołądkowych i lubimy ostre dania, spożywajmy pieprzne, imbirowe i aromatyczne potrawy, które wspomagają organizm w walce z bakteriami i odtykają drogi oddechowe.

Autor: