AlergicznieBramki SMSPorady prawne
Sprawdź profil alergicznie.pl na facebooku

Alergia na pyłki roślin - diagnostyka i leczenie

Alergia na pyłki roślin - diagnostyka i leczenie

Zatem, nawet latami może trwać ta okresowa, sezonowa niedyspozycja i pacjent do lekarza nie trafi. Może być jednak tak, że owszem trafi, jednak tylko po receptę, na kolejny antybiotyk, skierowanie na punkcję zatok, czy po coraz to inne krople do nosa. Zatem, najczęściej leczone są objawy, na leczenie przyczyny schorzenia, decyduje się niewielu lekarzy i niewielu pacjentów. Chyba, że dolegliwości są tak trudne do wytrzymania lub zagrażające życiu chorego, wówczas do akcji wkracza, po bardzo długim oczekiwaniu w długiej kolejce do specjalisty- specjalista.

Nie raz, a właściwie ciągle w gabinecie terapeutycznym pacjenci zadają mi pytanie, jaki to jest „dobry lekarz specjalista”, jak go rozpoznać, jak poznać, że się na tym zna, jak do niego trafić?

Alergologów i pulmonologów z każdym rokiem przybywa. Ale jakoś tak się składa, że pacjent najpierw trafia do lekarza rodzinnego lub pediatry.  No chyba, ze stać go na to, aby leczyć się prywatnie, ale właściwie, czy „państwowo”, czy „prywatnie”, wszystko zależy od lekarza. Bo jeśli jest lekarzem z powołania, jeśli zależy mu na wyleczeniu pacjenta lub przynajmniej znacznym zmniejszeniu dolegliwości chorobowych, to nie jest ważne, gdzie lekarz przyjmuje, ważne jak się pacjentem zajmuje. Czy wzajemny kontakt ogranicza się do 10 minut wizyty, najczęściej zakończonej wypisaniem recepty, czy jest to (przynajmniej przy pierwszej wizycie) długa, niekiedy bardzo długa rozmowa, zwana wywiadem alergologicznym , podczas której lekarz pilnie i skrupulatnie zadaje pytania i słucha odpowiedzi pacjenta lub jego opiekunów.

Schorzenia alergiczne są bardzo trudne do leczenia. Trzeba im poświecić dużo czasu, trzeba mieć dużo cierpliwości, aby zebrać niezbędne informacje, powiązać skutek z przyczyną, zastanowić się nad tym, co może być przyczyną tych dolegliwości, podjąć właściwe kroki diagnostyczne. To nie wszystko, lekarz specjalista, aby mógł skutecznie leczyć musi znać swojego pacjenta, musi go dobrze obserwować i poznać reakcje jego organizmu w różnych sytuacjach, na różnych etapach rozwoju choroby i na różne czynniki.

Autor: alergicznie.pl

następna strona artykułu