AlergicznieBramki SMSPorady prawne
Sprawdź profil alergicznie.pl na facebooku

ĆWICZENIA USPRAWNIAJĄCE DLA NIEMOWLĄT

ĆWICZENIA USPRAWNIAJĄCE DLA NIEMOWLĄT

Nie ćwiczymy:

Przykłady ćwiczeń ogólnousprawniających:

I.

Dziecko leży na pleckach, odwodzimy rączki w bok, opuszczając je, krzyżujemy rączki na klatce piersiowej dziecka, w czasie wydechu lekko je uciskając.

II.

W tej samej pozycji, jak opisana wyżej, wykonujemy ruchy okrężne rączek (delikatnie, należy uważać na stawy barkowe).

III.

W tej samej pozycji, naprzemiennie i obustronnie zginamy nóżki dziecka (rowerek), wykonując lekki, ale wyraźny ucisk na brzuszek.

IV.

Ćwiczymy równoczesne zginanie i prostowanie obu rączek.

 

UWAGA!

Ćwiczenia 3 i 4 , wykonujemy wyłącznie z dzieckiem, które ma prawidłowo wykształcone stawy biodrowe.

 

V.

 W pozycji, jak wyżej, trzymamy dziecko za rączki, unosimy do pozycji siedzącej z równoczesnym odwodzeniem rączek w bok i utrzymaniem tej pozycji przez 2-3 sekundy.

VI.

Dziecko układamy w pozycji leżącej, na brzuszku, odchylamy rączki dziecka w bok i unosimy jego tułów lekko do góry.

VII.

Dziecko leży na brzuszku, ćwiczący chwyta za nóżki, powyżej kolan, unosząc jednocześnie nóżki i tułów dziecka do góry, po kilku sekundach należy wrócić do pozycji leżącej.

VIII.

Dziecko leży na pleckach , ćwiczący ustawia się za głową dziecka, chwyta je w okolicy barków, unosi tułów dziecka do pozycji lekko siedzącej, w której utrzymuje je przez kilka sekund.

 

Ćwiczenia te możemy wykonywać, 2-3 razy dziennie, powtarzając każde z nich, początkowo kilka, później kilkanaście razy, w zależności od kondycji fizycznej dziecka.

Jak pomóc dziecku w przypadku wystąpienia duszności?

Przy napadzie duszności, bierzemy dziecko na ręce, układamy jego główkę i ugięte rączki na swoim barku, chwytamy za nóżki powyżej kolan i unosimy bioderka dziecka do pozycji równiej z główką.

Po ustąpieniu duszności układamy dziecko w łóżeczku na brzuszku, rączki ugięte pod główką

Oparte na wysokiej twardej poduszeczce, nóżki ugięte w biodrach i kolanach, ustawiają miednicę na wysokości głowy. Główkę dziecka należy ułożyć w pozycji „na bok”.

 

Autor: