AlergicznieBramki SMSPorady prawne
Sprawdź profil alergicznie.pl na facebooku

DRENAŻ UŁOŻENIOWY DLA DZIECKA

DRENAŻ UŁOŻENIOWY DLA DZIECKA

Olbrzymią rolę spełnia tu drenaż oskrzeli ułożeniowy. Metody drenażu oskrzeli dostosowujemy do wieku i możliwości chorego z uwzględnieniem stopnia współpracy z kinezyterapeutą. Pozycja drenażowa, ułatwia odksztuszanie wydzieliny i „osuszanie” oskrzeli.

NIEMOWLĘTA I DZIECI DO 3 ROKU ŻYCIA

Prowadzimy u tych pacjentów pozycje ułożeniowe do drenażu oraz ćwiczenia:

Pozycje ułożeniowe:

Wykonujemy: układamy dziecko na boku zdrowym, stymulując tym samym oddychanie stroną chorą, do czego dziecko w miarę upływu czasu, samo się przyzwyczaja.

Odpowiednie  ułożenie zabezpieczamy poduszeczką lub zrolowanym kocykiem, podłożonym pod materacyk. W celu wywołania oddychania wybiórczego stosuje się blokowanie strony zdrowej przez ucisk, należy jednak pamiętać o tym, aby dziecku nie sprawiać bólu.

Ćwiczenia oddychania przeponowego – bierne

Dziecko leży na plecach z ugiętymi nóżkami, ćwiczący stymuluje wydech, uciskając swoją ręką nadbrzusze (pomiędzy pępkiem, a dolnym łukiem żebrowym). W czasie wdechu , opór zwalniamy.

Ćwiczenia oddychania dolnożebrowego- bierne

Układamy dziecko na boku zdrowym, nóżki lekko ugięte. Ćwiczący układa rękę na boku „chorym” w okolicy dolnych żeber, stymuluje wdech i wydech odpowiednio dawkowanym oporem.

Ćwiczenia drenażowe

  1. Dziecko siedzi w łóżeczku lub na stoliku, ćwiczący chwyta rączki w okolicy łokci i wykonuje skłony boczne, tułowia dziecka.
  2. Dziecko siedzi w łóżeczku, ćwiczący chwyta rączki w okolicy łokci i wykonuje skłony tułowia dziecka do przodu i do tyłu.
  3. Prowadzący  ćwiczenia , sadza dziecko na kolanach, twarzyczką do siebie, przytrzymując je za przedramiona, naśladuje jazdę na koniu.
  4. Dziecko leży na pleckach, ćwiczący wsuwa jedną rękę pod główkę dziecka, drugą pod podkurczone nóżki dziecka w okolicy kolan i kołysze nim w przód i w tył (lub w swoją prawa lub lewą stronę).
  5. Ćwiczący bierze dziecko na ręce, na brzuszku , jedna ręka na klatce piersiowej druga w okolicy podbrzusza. Lekko potrząsając dzieckiem, należy wykonywać ruchy huśtania.
  6. W łóżeczku układamy dwa grube wałki z koca, w pewnej odległości od siebie, tak, aby dziecko ułożone na brzuszku, na jednym wałku zjeżdżało z niego w dół, po czym wspinało się na drugi wałek i również zjeżdżało z niego.

Drenaż wydzieliny przez huśtanie wykonujemy bardzo ostrożnie. Przy zaleganiach obustronnych wydzieliny w oskrzelach, najlepiej wykonywać go w pozycji bocznej.

Nie jest wskazane doprowadzanie do spływania dużej ilości wydzieliny jednocześnie z obu płuc, gdyż może to być przyczyna ciężkich powikłań.

Autor: