AlergicznieBramki SMSPorady prawne
Sprawdź profil alergicznie.pl na facebooku

MASAŻ NIEMOWLĘCIA

MASAŻ NIEMOWLĘCIA

MASAŻ NIEMOWLĘCIA - masaż klatki piersiowej- wskazany szczególnie dla niemowląt zapadających na schorzenia dróg oddechowych. „Co można robić z maluszkiem, który tylko je ,śpi, brudzi pieluchy i płacze?”- o to zapytał mnie pewien młody tatuś, podczas wizyty w gabinecie terapii z synem cierpiącym z powodu uporczywej kolki jelitowej. Dla tego tatusia, dziecko, stawało się kimś godnym JEGO uwagi dopiero w momencie, gdy potrafiło strzelić gola do bramki! Na pewno można i trzeba poświęcić dziecku jak najwięcej naszego cennego czasu, bez względu na to, czy ma tydzień, czy 15 lat. Do dziecka trzeba mówić, trzeba śpiewać mu piosenki na dobranoc, trzeba je tulić, głaskać, trzeba z nim po prostu być. Czy można ćwiczyć z tak małym dzieckiem? Czy można u niego zastosować masaż? Ależ naturalnie! Trzeba tylko wykonywać go delikatnie i ostrożnie, w zależności od nastroju dziecka i jego chęci do zabawy! Bo masaż dla dziecka jest zabawą, możliwością bycia z rodzicami, spędzenia wolnego czasu, nawiązania bliższej więzi.Proponuje dla relaksu:Masaż brzuszka > pomaga w pokonaniu kolki jelitowej.Masaż pleców > działa odprężającoMasaż twarzy > pomaga w pielęgnacji skóry twarzy, szczególnie delikatnej u niemowlęcia,Masaż stóp, nóg i rąk > działa zapobiegawczo i poprawia samopoczucie dziecka. Na stopach znajdują się liczne okolice odruchowe, ich uaktywnianie poprawia funkcjonowanie narządów w całym ciele człowieka,Masaż uspokajający,Masaż pobudzający,Masaż klatki piersiowej > wzmacnia mięśnie międzyżebrowe, zapobiega powstawaniu schorzeń dróg oddechowych.Rene Spitz, amerykański pediatra i psychiatra wielokrotnie w swoich pracach naukowych podkreślał szczególną więź duchową między matką , a jej dzieckiem i znaczenie tego okresu dla późniejszego całego życia dziecka. W jednym z badań, poddał szczególnej obserwacji 164 niemowlęta, które swój pierwszy rok życia spędziły w dwóch różnych ośrodkach ;

Po podsumowaniu wyników badań, okazało się, iż;[ad#ad-5]W końcowym podsumowaniu swoich badań, Rene Spitz napisał: „Żłobek daje każdemu dziecku „potencjalną” matkę, ofiarowująca mu to, co dobra matka powinna mu zapewnić. Dom sierot natomiast nie daje dziecku namiastki żadnej matki –nawet matki zastępczej- a jedynie cząstkową opiekę pielęgniarki.” Zatem, nie wystarczy dziecku zapewnić wygodnego łóżeczka, systematycznych i smacznych posiłków, pokoju pełnego zabawek, ogólnie rozumianego komfortu życia. Dziecko potrzebuje naszej uwagi, obecności, zainteresowania, bliskości, potrzebuje naszego uśmiechu przytulenia, pogłaskania, dotyku , bo to daje mu tak ważne dla jego rozwoju psychicznego i fizycznego poczucie bezpieczeństwa i miłości. Samo pogłaskanie buzi, czy główki dziecka , położenie ciepłej ręki na jego brzuszku, drogą odruchu dotykowego działa uspokajająco na psychikę dziecka. Przekonali się o tym wielokrotnie rodzice niemowląt cierpiących na kolkę jelitową, dolegliwość jakiej często doświadczają maluszki uczulone lub nie tolerujące mleka, gdyż kolka jest jednym z najczęściej występujących, pierwszych objawów alergii. Uważa się, że znaczącą rolę w ujawnianiu się tej dolegliwości odgrywa czynnik psychiczny; atmosfera domu w jakim wychowuje się dziecko, stosunki między rodzicami, więź między matką, a dzieckiem. Dziecko obserwuje osoby opiekujące się nim, wyczuwa ich nastroje; niechęć, niezadowolenie, zdenerwowanie, pośpiech, strach, stres, frustrację, tak samo jak radość, śmiech, zadowolenie, spokój, opiekuńczość i życzliwość. JAK USPOKOIĆ NIEMOWLĘ, jak zminimalizować „kolkowy” ból? Z rozmów jakie przeprowadzam z rodzicami niemowląt cierpiących między innymi na kolkę, dowiaduję się, że każdy z nich ma swój sposób na tę dolegliwość. Nie jeden. Codzienny , uciążliwy zazwyczaj wieczorny lub nocny płacz dziecka, sprawia, iż rodzice wszelkimi sposobami starają się uniknąć tej dolegliwości. Ja polecam; zweryfikowanie diety niemowlęcia, w pierwszej kolejności. Jeśli matka karmi piersią, także diety matki karmiącej. A w drugiej- masaż niemowlęcia. Jednak ta druga opcja wymaga poświęcenia ze strony matki lub ojca i więcej czasu dla dziecka, niż zwykle, daje jednak szybko odczuwalne korzyści zarówno rodzicom jak i dziecku. Myślę, że warto wypróbować tę metodę, zwłaszcza, że przecież można zrobić z masażu leczniczego świetną zabawę, sam masaż to około 20 minut. Od kiedy można zacząć?ĆWICZENIASą formą zabawy z dzieckiem. W czasie masażu dają poczucie relaksu, mogą być doskonałym przerywnikiem w trakcie masażu. Wpływają ponadto na wyrabianie i doskonalenie ruchomości stawów i wzmacnianie mięśni. Jeśli zaś dotyczą ramion, pogłębiają i udoskonalają również funkcję oddychania.

GŁASKANIE

Głaskanie, gładzenie, nacieranie to podstawowe elementy masażu niemowlęcia. One rozpoczynają i kończą każdą sesję masażu. Ręce masującego powinny dostosować się do kształtu ciała dziecka, do jego brzuszka, pleców, nóg, czy rąk. Ruchy powinny być miękkie, delikatne. Ten element masażu działa na dziecko zdecydowanie uspokajająco, jest najbardziej przydatny i wskazany dla dzieci nadpobudliwych ruchowo, nerwowych i niespokojnych. Jeśli dziecko jest wręcz przeciwnie, apatyczne, zbyt spokojne, niemal senne, bo cierpi na nadwagę, ten element masażu również może być stosowany, jednak należy zwiększyć nacisk w czasie masażu. Nacieranie, które jest rodzajem głaskania, wykonuje się zawsze w kierunku serca, dzięki temu czynność ta pobudza krążenie żylne i limfatyczne.

MIESZANIE

To czynność nawiązująca do „dojenia”, czy wyrabiania ciasta na chleb. Polega na naciskaniu nóżek i rączek dziecka od obwodu , wyżymającym ruchem dłoni, zbliżając tym samym tkanki do siebie. Działa przede wszystkim na układ mięśniowy, ogólnie wzmacnia i pobudza prace układu krwionośnego. Ta czynność stwarza bodźce dla receptorów wzrostu , które mieszczą się w mięśniach wrzecionowatych umięśnienia szkieletowego. W tych okolicach ciała powstaje prawidłowe, zdrowe napięcie mięśniowe. Organizm dziecka składa się w jedne czwartej z mięśni w  organizmie dorosłego człowieka stanowią one połowę masy ciała.

OKLEPYWANIE

Jest to bardzo ważny element masażu, szczególnie przydatny u dzieci z nawracającymi schorzeniami układu oddechowego. Służy on do rozluźniania tkanek, ale także poprzez warstwę mięśni oddziałuje na tkanki znajdujące się w głębi ciała, dlatego też ma pozytywny wpływ na oskrzela. Oklepywanie brzuszka ma pozytywny wpływ na  funkcjonowanie układu pokarmowego. Oklepywania nie należy stosować zbyt długo, wystarczy kilka sekund. W przypadku rączek i nóżek dziecka stosuje się wałkowanie. Dłonie należy ułożyć równolegle do kończyny i masować ruchem , który przypomina wyrabianie ciasta w formie wałeczka. Na pleckach i brzuszku dziecka stosuje się najczęściej oklepywanie powierzchowne. Oklepywanie nie powinno być zbyt energiczne i mocne.

MASAŻ OKRĘŻNY

Świetnie poprawia krążenie, a polega na powierzchownym lub głębszym pobudzaniu tkanek. Na ten rodzaj masażu składają się ruchy nacierające, wykonywane oburącz lub okrężnie. Początkowo należy wykonywać duże koła, stopniowo je zmniejszając. Bardzo dobrze jest natłuścić ciałko dziecka oliwką lub tłustym kremem, aby dłonie łatwo ślizgały się po skórze. Generalnie - masaż rozpoczynamy od głaskania, potem masaż okrężny i oklepywanie, wszystkie czynności można przerywać dowolnymi ćwiczeniami, które są świetną zabawą dla dziecka .Masaż złożony z wymienionych poszczególnych elementów nie powinien trwać dłużej, niż 15 minut (bez zabawy i ćwiczeń). Możemy wykonywać też masaż częściowy, w zależności od potrzeb np. masaż brzuszka, masaż pleców, czy nóg. Masaż częściowy z kolei nie powinien trwać dłużej, niż 5 minut. Masaż klatki piersiowej- wskazany szczególnie dla niemowląt zapadających na schorzenia dróg oddechowych. Ten masaż; -          zapobiega powstawaniu schorzeń dróg oddechowych -          wzmacnia mięśnie międzyżebrowe.

Ćwiczenie 1

Kładziemy dziecko na pleckach. Przesuwamy dłonie nad mostkiem, w górę do wysokości obojczyka. Następnie kierujemy je na zewnątrz, po dojściu do pachy odwracamy dłonie, przesuwając je dalej wzdłuż boków klatki piersiowej w dół. I znów przesuwamy dłonie w górę wzdłuż mostka, i zaczynamy masaż od nowa.

Ćwiczenie 2

Dziecko leży na pleckach. Opuszkami palców obu dłoni, wykonujemy duże kręgi po obu stronach klatki piersiowej dziecka. Można kreślić kółeczka wokół sutków, np. rysując na jego klatce piersiowej –serce. Możemy wykonać to ćwiczenie, masując dziecko dwoma rękami, a możemy przy użyciu jednej dłoni.

Ćwiczenie 3

Wyobraźmy sobie, że wygładzamy (prostujemy) dłonią, pofałdowany obrus. Kładziemy obie dłonie na mostku dziecka i przesuwamy je poziomo w kierunku – na zewnątrz, wykonując ruch, podobny do prostowania obrusu. Wykonujemy to ćwiczenie, umieszczając za każdym razem nasze dłonie wyżej, a ż osiągniemy wysokość barków, zakańczamy je przesuwając dłonie wzdłuż obojczyków.

Ćwiczenie 4

Przesuwamy dłonie ułożone obok siebie nad mostkiem dziecku, do góry. Po czym odwracamy dłonie i kierujemy je wzdłuż obojczyków ku zewnątrz, do boków klatki piersiowej. Gdy znajdziemy się w dolnym odcinku żeber dziecka, rozstawiamy palce obu dłoni i przesuwamy je energicznie od tyłu do przodu, wzdłuż i między żebrami dziecka. Masaż ten powinien być słaby, więc nie spowodujemy nim problemów z oddychaniem dziecka.Najlepiej, aby masaż wykonywać w pomieszczeniu lubianym przez dziecko,  gdzie czuje się ono bezpiecznie i dobrze (pokój dziecinny lub łazienka), powinna tam panować umiarkowana temperatura, aby dziecko się nie zaziębiło. Maluszek powinien być w pogodnym nastroju, nie powinien płakać lub krzyczeć. Masaż u dzieci cierpiących na kolkę jelitową, najlepiej wykonywać po wieczornej kąpieli, która na dzieci działa wyraźnie uspokajająco, dobrze jest położyć dziecko na brzuszku lub pleckach, aby swobodnie mogło poruszać nóżkami, czy rączkami i wówczas przystąpić do masażu, pamiętając że czynność ta ma być dla dziecka przyjemnością, ale ma też złagodzić dolegliwości związane z kolką jelitową. Dziecko przed masażem powinno być wysmarowane oliwką, jest to szczególnie wskazane u małych alergików, których skóra jest przeważnie sucha, drażliwa i może być pod wpływem kąpieli zarumieniona. Wykąpane, naoliwione dziecko należy położyć na ręczniku kąpielowym, przykrywając te części ciała dziecka, które nie są poddane masażowi, aby się nie przeziębiło. Najpierw trzeba  zainicjować zabawę, a potem, gdy dziecko zaakceptuje pomysł , włączać stopniowo elementy masażu. Można masować tylko brzuszek lub tylko oklepywać, w zależności od potrzeb.

Autor: alergicznie.pl