AlergicznieBramki SMSPorady prawne
Sprawdź profil alergicznie.pl na facebooku

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA UCZNIÓW ALERGIKÓW - olbrzymi problem społeczny

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA UCZNIÓW ALERGIKÓW - olbrzymi problem społeczny

Aktywność fizyczna w życiu każdego człowieka odgrywa bardzo ważną rolę. Dzięki niej zapewniamy sobie dobre zdrowie fizyczne i sprawność psychiczną. W przypadku chorych , zwłaszcza przewlekle, znaczenie aktywności fizycznej w ich życiu znacznie wzrasta, a tymczasem jak potwierdzają nasze badania i wieloletnia obserwacja chorych ze schorzeniami alergicznymi naturalny strach przed aktywnością fizyczną oraz jawna niechęć do niej, nie  tylko ze strony samych chorych, ale również ich opiekunów zdecydowanie źle wpływa na ich zdrowie i samopoczucie.

Nagminna tendencja do chronienia dziecka chorego przed jakimkolwiek wysiłkiem, to częsty błąd popełniany przez rodziców.

Zakazy – nie biegaj, nie skacz, nie chodź szybko, nie męcz się , z nieodłączna groźbą – bo będziesz chory i pójdziesz do szpitala, bo dostaniesz zastrzyk, bo będziesz się dusił z pewnością nie wpływają na uaktywnienie dziecka. Rodzice odpowiadając na pytanie „jak spędzają czas wolny” , przyznawali, że najczęściej przed telewizorem, a dzieci przed komputerem. Jest to zrozumiałe. Wygodniejszym dla rodziców i bezpieczniejszym dla chorego na astmę dziecka jest  wypoczynek „przed telewizorem” lub przy komputerze, a więc w zasięgu pozwalającym na stałe kontrolowanie jego poczynań i udzielanie mu natychmiastowej pomocy w razie nagłego pogorszenia się stanu zdrowia. Na skutki takiego postępowania jak potwierdza praktyka nie trzeba długo czekać. Nie tylko znacznie zmniejsza się wydolność wysiłkowa małych pacjentów, ale dalszemu upośledzeniu ulega i tak źle już funkcjonujący układ oddechowy.

Jednym ze skutków jest niechęć do wykonywania ćwiczeń fizycznych i uprawiania form aktywnego wypoczynku. Dla dzieci stanowi on jeszcze jedno źródło życiowych doświadczeń, uczy współuczestnictwa w grupie, daje możliwość „ wyładowania „ nadmiernej energii. U dzieci astmatycznych i cierpiących na przewlekłe postacie alergii staje się jednak czynnikiem stresorodnym, gdyż niesie ze sobą zagrożenie (jestem gorszy od zdrowych kolegów), ujawnia ograniczenia, słabości i może być powodem pogorszenia się stanu zdrowia.

Naturalna u dzieci chęć do aktywnej zabawy, ruchu na świeżym powietrzu, uprawiania sportu , często ograniczana jest nie tylko z uwagi na istniejące schorzenie, ale również poprzez niewłaściwe podejście do tego zagadnienia przez rodziców i nauczycieli. Jak wynika z przeprowadzonych przez Ośrodek Badań „Dziecko alergiczne” w szkołach podstawowych największych miast polskich, sondaży, aż 91% uczniów tych szkół z rozpoznana astma oskrzelową „prawie nie ćwiczy” na lekcjach wychowania fizycznego. „Prawie” nie oznacza, że ćwiczą w ograniczonym zakresie lub nie ćwiczą okresie nasilenia się objawów, lecz, że zwolnienia lekarskie mają przez niemal cały rok nauki szkolnej.

Autor: alergicznie.pl

następna strona artykułu